Praha.cz

 
Výstava Bohuslava Reynka se těší obrovskému zájmu návštěvníků
Čtvrtek, 15. květen 2014 20:35
 Výstava Bohuslava Reynka se těší obrovskému zájmu návštěvníků

Už od 16. dubna jsou ve Valdštejnské jízdárně v Praze k vidění umělecká díla Bohuslava Reynka. Výstava se těší velkému zájmu návštěvníků z řad odborné i laické veřejnosti. Vystavena jsou díla z umělcovy pozůstalosti. Pro ucelený pohled na tvorbu Bohuslava Reynka je výstava doplněna doprovodným vydáním Bible s jeho ilustracemi. Ty představují autora především jako výtvarného umělce, pro něhož byla grafika svébytným vyjádřením i prostředkem k malbě. Pořadatelem výstavy je Nadační fond Richarda Fuxy společně s Národní galerií v Praze, ve spolupráci s Galerií Zdeňka Sklenáře a Nadací Reynek.


Bohuslav Reynek (1892 – 1971) – osobnost, která měla být navždy zapomenuta


Ilustrační fotoUmělec tvořil své kresby, grafiky i malby střídavě v Petrkově u Havlíčkova Brodu a ve francouzském Grenoblu, kde střídavě žil, protože jeho manželka byla Francouzska. Byl to malíř, grafik, ale věnoval se i skládání básní a překladatelské práci. Od roku 1948 až do poloviny 60. let nebyl Reynek u nás vydáván ani vystavován. Oficiální místa se jej snažila prezentovat jako podivína, který svými grafickými deskami i dalšími uměleckými projevy vyjadřuje únik do samoty a odtržení od reálného světa. V šedesátých letech se stal kultovní postavou uměleckého světa. Dnes je, přestože byl vlastně samouk, jedním z nejvýše ceněných grafiků. Jeho pozici i dílo reflektovala řada výstav od roku 1989.


Výstava jeho díla si naopak klade za cíl ukázat jej jako člověka, který žil a tvořil v reálném světě a vnímal jej svým uměleckým citem. V jeho dílech vidíme únik do samoty. Není to ale samota konečná, z níž není návratu zpět. Je to samota, která člověku pomáhá posílit se, očistit své myšlenky a poté se vrátit zpět do reálného světa.


Svou inspiraci hledal a také nacházel v Bibli. Víra v jeho podání je uklidňující, propojující hluboké emoce, cit a prožitky s reálnými událostmi běžného života. V grafických listech se odráží celý Reynkův svět – krajina, zátiší, biblické motivy, výjevy každodenního života.


Kam na výstavu děl Bohuslava Reynka?


Výstavu můžete navštívit ve Valdštejnském paláci. Otevírací doba je denně od 10:00 do 19:00. Vstupné je 150,- (základní) a 80,- (snížené). Za rodinné vstupné zaplatíte 300 korun.


Důležité upozornění!


18. května je Mezinárodní den muzeí. Výstava: Reynek - Genius, na kterého jsme měli zapomenout - bude otevřena za běžné vstupné, nebude tedy zdarma!


Foto: ngprague.cz

pchj